Pytania i odpowiedzi - Q&A

Leżaczki, naszym zdaniem, dają Dziecku maksimum swobody. Gdy Dziecko nie chce spać albo się przebudzi, może samo wstać. Leżaczki są niskie, więc nie ma ryzyka upadku. Przy najmniejszych Dzieciach, dają one nam- opiekunkom możliwość siedzenia przy Dziecku, trzymania go za rękę, głaskania- pozwala to na zbudowanie poczucia bezpieczeństwa przy zasypianiu.

Różne sytuacje przydarzają się Maluchom. Nieraz Dzieciom uczącym się nocnika zdarzy się zrobić siusiu na podłogę albo komuś wyleje się picie z bidonu. Przykłady wzięte z praktyki można mnożyć w nieskończoność. Bardzo trudno jest utrzymać w żłobku wykładzinę lub dywan w całkowitej czystości. W takiej wykładzinie, na której pozornie nie widać brudu, mogą znajdować się między innymi zarodniki pleśni i roztoczy, alergeny, pozostałości moczu, włosy. Natomiast skutkami kontaktu z mikroorganizmami bytującymi pomiędzy włóknami wykładziny mogą być zatrucia, infekcje takie jak zapalenie płuc czy zatok, alergie, a nawet zaburzenia pracy układu nerwowego. Zamiast wykładziny w naszej sali zabaw postawiliśmy na certyfikowaną matę piankową, niewchłaniającą wody, łatwą do wymycia i zdezynfekowania.

Na ten moment żłobek może przyjąć max. 20 dzieci. Uważamy, że jest to tak nieliczna grupa, że nie ma potrzeby dzielenia Dzieci. Państwo, jako Rodzice sami zwracają naszą uwagę na to, że lepiej jest dla Dziecka, gdy rozwija się w grupie. Ma to szczególne znaczenie u Dzieci nieposiadających rodzeństwa. Dzieci uczą się dzielenia zabawkami, empatii, pomocy, współpracy w grupie. Co więcej, średnia wieku Dzieci w żłobku najczęściej waha się od 1 roku życia do 2,5 lat. Nie jest to na tyle duży rozstrzał wieku, który mógłby powodować, przepaść komunikacyjną między Dziećmi.

Dla Dzieci, mających dwie drzemki, obie mogą odbyć się w żłobku. Często bywa tak, szczególnie podczas adaptacji, że Dziecko po godzinie w żłobku jest senne- jest to normalne i jest związane się z dużą ilością wrażeń i emocji. Widząc, że Dziecko jest zmęczone, po prostu układamy je do snu, bez względu na godzinę. Co do Dzieci mających drzemkę wcześniej niż o 13.30-jeśli Dziecko zaśnie przed obiadkiem, po prostu obiadek dostanie po drzemce, jak wstanie. Dzieci będące senne przy obiadku, dokańczają jeść i idą spać, nie czekając na siłę do 13.30.

Powody są dwa. Po pierwsze, nawet gdy zrobilibyśmy adaptację z udziałem Rodzica i tak w końcu przyjdzie moment, że Dziecko będzie musiało zostać na sali samo, więc nie unikniemy rozłąki z Rodzicem. Po drugie, nie chcemy, żeby pozostałe Dzieci przebywające w żłobku były stresowane obecnością obcej dla nich osoby na sali.

Pościel oddawana jest Państwu do prania co dwa tygodnie. Dodatkowo wydajemy ją Państwu na każdorazową prośbę oraz oczywiście przy każdej sytuacji awaryjnej np. posiusiana na spaniu kołderka.

Jest to opłata za szeroko rozumiane przygotowanie miejsca dla Dziecka w żłobku. Opłata ta obejmuje kupno kołderki, prześcieradła, ręczniczka, oraz śliniaka, nocnika, fartuszka do zajęć plastycznych dla Dziecka. Wpisowe jest również przeznaczane na zakup materiałów plastycznych oraz higienicznych takich jak, chociażby podkłady do przewijania Dzieci. Wpisowe nie obejmuje ubezpieczenia NNW (ok. 61 zł/rok). Jest to opłata jednorazowa i bezzwrotna.

*ubranko na zmianę (przynajmniej trzy zapasowe komplety),

*buciki lub kapcie, jeśli Dziecko lubi,

*paczka pieluszek, mokre chusteczki oraz krem do pupy (podpisane),

*podpisany bidon na picie,

*dla Dzieci używających smoczka- smoczek na zawieszce/łańcuszku.

Rozumiemy, że podejścia do bujaków są bardzo różne, dlatego najlepiej już pierwszego dnia zgłosić nam czy wolą Państwo by Wasz Maluch spał na leżaczku, czy bujaczku– uszanujemy Wasze zdanie i dostosujemy formę spania.

Po południu Maluszki zaczynają rozchodzić się do domów, co skutkuje ciągłym otwieraniem się drzwi do szatni. Dzieci adaptujące się są bardzo wrażliwe na taki sygnał – kojarzy im się to z wyjściem do domu. W efekcie Dziecko, zamiast skupić się na poznawaniu nowego otoczenia wciąż reaguje płaczem na otwierające się drzwi.